Technologia LED już od kilkudziesięciu lat jest używana w wielu dziedzinach, od świateł samochodowych, przez instalacje przemysłowe po oświetlenie w domu. Modernizacja oświetlenia wynika nie tylko ze względów finansowych, ale również w myśl troski o środowisko. W dobie XXI cieszy coraz większa świadomość społeczna odnośnie ekologicznych rozwiązań, takich jak instalacja solarna, montaż ogniw fotowoltaicznych czy innych sposobów wspomagających oszczędzanie energii. Inwestycja w oświetlenie LED-owe ma swoje wady i zalety.
Jak zmodernizować oświetlenie w pomieszczeniu?
Zanim zdecydujesz się na zakup danego rodzaju żarówek LED, wykonaj analizę obecnego oświetlenia w poszczególnym pomieszczeniu. W kalkulatorze kosztów należy wziąć pod uwagę:
– typ źródła światła;
– moc każdej żarówki;
– ilość żarówek zastosowanych w pomieszczeniu;
– przeciętny czas użytkowania oświetlenia w ciągu doby;
– koszt zakupu żarówek
– średnia ilość żarówek, które przepalają się w ciągu roku.
Takie same parametry trzeba wypisać również w przypadku przyszłego oświetlenia, które najprawdopodobniej pojawi się w pomieszczeniu. Po dokonaniu tak gruntownej analizy zdobędziemy wiedzę na temat tego, czy oświetlenie LED-owe na pewno sprawdzi się w konkretnym pokoju.
Zalety oświetlenia LED-owego
Wśród największych zalet zastosowania żarówek LED-owych należy wymienić przede wszystkim dużą efektywność, ponieważ diody LED to najbardziej energooszczędne źródło oświetlenia. Charakteryzują się one wysoką trwałością, a czas eksploatacji tego typu żarówek wynosi nawet 7 lat. Ich przeciętny czas pracy to około 50 tysięcy godzin. Diody LED emitują bardzo małe ilości ciepła, dlatego znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których musi być zachowana stała temperatura. Żarówki LED gasną i świecą się od razu po przełączenia włącznika, a pełną jasność osiągają zaledwie w kilka mikrosekund. O korzystnym wpływie oświetlenia LED-owego nie trzeba dyskutować – produkcja żarówek nie wymaga zastosowania żadnych niebezpiecznych metali, takich jak rtęć.
Wady oświetlenia LED-owego
Modernizacja oświetlenia, którego głównym celem jest oszczędzanie energii niesie ze sobą dość spore koszty. Eksploatacja standardowego systemu wiąże się jednak ze znacznie wyższymi kosztami. Innymi wadami żarówek LED są: niska temperatura pracy, konieczność chłodzenia, brak współpracy z tradycyjnymi ściemniaczami oświetlenia czy duża wrażliwość na przepięcia.
Wymiana tradycyjnych żarówek na diody LED nie jest do końca opłacalna we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli zdecydujemy się na montaż oświetlenia LED-owego po dokładnej analizie naszego obecnego źródła światła, to otrzymamy nie tylko niższe rachunki za energię elektryczną. Będziemy mogli żyć ze świadomością, że przyczyniamy się do dbania o środowisko.

Inwestycja w oświetlenie LED-owe: wady i zalety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *