Ludzie skłaniają się do ekologicznych inwestycji głównie wtedy, kiedy chcą obniżyć wysokość rachunków. Modernizacja oświetlenia czy oszczędzanie energii stają się niekiedy niewystarczające dlatego wiele osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Dla tych, którzy pragną znacznie oszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas w związku z podgrzewaniem wody dla gospodarstwa, poleca się instalację kolektorów słonecznych. Czy jednak opłaca się to w każdym przypadku?
Jak działa energia słoneczna?
Instalacja solarna zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło. Nośnik ciepła to w tym przypadku roztwór glikolu propylenowego, który krąży w instalacji, uczestnicząc w pracy zespołu sterowniczo-pompowego. Wężownica umieszczona w podgrzewaczu wody jest połączona z baterią kolektora. Roztwór glikolu przenosi ciepło do wężownicy, a tam następuje proces nagrzewania w podgrzewaczu wody. W poprawnie wykonanej instalacji kolektor słoneczny posiada wyższą temperaturę niż woda w zbiorniku.
Instalacja solarna – największe korzyści
Największe zalety wiążące się z montażem kolektorów słonecznych to :
– szybki zwrot kosztów inwestycji;
– ograniczenie zużycia energii elektrycznej lub węgla w procesie podgrzewania wody;
– możliwość skorzystania z atrakcyjnych dofinansowań;
– czerpanie korzyści z instalacji w ciągu całego roku.
Długoterminowy charakter inwestycji w kolektory słoneczne niesie ze sobą nie tylko kilkuletnie czekanie na zwrot inwestycji, ale równocześnie przynajmniej 20-letnią gwarancję na instalację słoneczną. Początkowy koszt instalacji jest wysoki, jednak zwraca się on już po kilku latach.
Im kosztowniejsze dotychczasowe źródło energii, tym większa stopa zwrotu inwestycji w kolektory słoneczne. Najbardziej opłacalny finansowo, ale przede wszystkim korzystny dla środowiska jest montaż instalacji solarnej przy ogrzewaniu wody prądem elektrycznym lub węglem.
Koszt instalacji kolektorów słonecznych może zmniejszyć się o połowę, jeśli zdecydujemy się na jedną z form dofinansowania: dopłaty gminne lub rządowe programy środowiskowe.
Ilość nasłonecznienia a działanie instalacji solarnej
Ilość nasłonecznienia zależy od pory roku. Od kwietnia do września możemy być spokojni o całkowite pokrycie potrzeb podgrzania wody czy wytworzenia ciepła. W pozostałych miesiącach również czerpiemy korzyści z naszych kolektorów, które uczestniczą w początkowym procesie podgrzewania wody. Dzięki temu znacznie oszczędzamy węgiel czy prąd elektryczny, wykorzystywane na tym etapie. Zastosowanie instalacji solarnej bezpośrednio przekłada się na ograniczenie zużycia paliwa oraz oszczędzanie energii przez skrócenie pracy kotła grzewczego lub pompy ciepła.
Inwestycja w instalację solarną to bezpieczna lokata, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości nie tylko niższymi rachunkami, ale wygodą, odznaczającą się chociażby brakiem konieczności palenia w piecu w lecie. Zakup kolektorów słonecznych wiąże się z dbaniem o środowisko naturalne, poprzez ograniczanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i powietrza, którym oddychamy.

Kiedy warto zainwestować w kolektory słoneczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *