Prawdziwa rewolucja związana z rozwojem układów automatycznych i elektrycznych doprowadziła do tego, że nasze domy czy mieszkania są dzisiaj inteligentnymi przestrzeniami, które samodzielnie sterują pewnymi parametrami otoczenia. Pewne rozwiązaniami w tych systemach doprowadziły do znacznego ułatwienia naszego codziennego funkcjonowania. Okazuje się, że wielu budynkom mieszkalnym, ale także obiektom użytku publicznego niewiele brakuje do tego, by funkcjonowały one jak żywe organizmy z naprawdę sporą inteligencją.

Wiele czujników i przełączników w ramach jednego systemu
Smart home to tylko wbrew pozorom jedna zwykła instalacja automatyczno-elektryczna. To szereg sterowników, przełączników i czujników, które tak naprawdę przypominają ludzkie receptory. Inteligentne układy współpracują ze sobą w oparciu o odczytywanie danych z otoczenia – dokonują zmian według odgórnie określonych parametrów.
W takim razie, w jakie urządzenia wyposażone są inteligentne instalacje elektryczno-automatyczne. Obowiązkowo znajduje się w nich:
– czujniki natężenia oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego,
– detektory ruchu,
– zewnętrzne i wewnętrzne czujniki wilgotności,
– czujniki temperatury;
– czujniki otwierania drzwi i okien,
– detektory zalania;
– monitoring audiowizualny,
– czujniki gazu/tlenku węgla.
Wszystkie powyższe urządzenia, czujniki czy przełączniki funkcjonują w ramach jednego systemu. Możemy sterować nim nie tylko manualnie, ale także za pomocą naszych telefonów komórkowych.

Jak funkcjonuje inteligentny dom?
Pełna kontrola warunków wewnątrz obiektu? Jak najbardziej – to właśnie możliwości, które daje nam inteligenta instalacja elektryczno-automatyczna.
Większość parametrów możemy ustawiać za pomocą pilota, siedzą wygodnie w fotelu. Cieplej? Zimniej? To ty tak naprawdę możesz wszystko. Co jeszcze masz okazję zrobić? Oto funkcjonowanie przełączników, czujników i sterowników w praktyce.
Czujniki temperatury w instalacji są połączone ze sterowaniem z klimatyzacją oraz centralnym ogrzewaniem w całym budynku, ale także w konkretnym pomieszczeniu. W pomieszczeniu panuje konkretna temperatura – wszystko zależy od preferencji użytkownika czy mieszańca.
Współczesne możliwości oraz nowoczesna technologia pozwalają nam włączyć ogrzewanie już wtedy, kiedy wracamy z podróży i chcemy wejść do nagrzanego domu. Lista innowacyjnych możliwości instalacji elektrycznych i automatycznych jest jednak znacznie dłuższa.
Czujniki, które znajdziemy w sensorach oświetlenia mogą być zaprogramowane w ten sposób, by samodzielnie nadzorować włączaniem i wyłączaniem oświetlenia.  Do podobnego działania mogą być wykorzystywane także czujniki ruchu. Marnowanie energii elektrycznej? Z pewnością nie w tym przypadku!
Szczególnie istotne mogą okazać się ponadto czujniku ruchu oraz czujniki otwierania okien i drzwi, które wspierają monitoring audiowizualny w całym obiekcie. Nie będzie więc bezpieczniejszego wnętrza niż Twój całym dom.

Nowością we współczesnych inteligentnych instalacjach elektrycznych i automatycznych są dodatkowo detektory zalania, wycieków, jak również czujniki gazu i tlenku węgla. Budynek wyposażony w takie czujniki czy sterowniki będzie wyróżniał się takimi możliwościami, jak:
– automatyczne odcięcie dopływu mediów;
– uchylenie okna w celu przewietrzenia wnętrza;
– przekazanie informacji o pojawieniu się jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Nasze domy, mieszkania, a także budynki użyteczności publicznej są naprawdę bezpieczne dzięki nowoczesnym instalacjom. Mają one jednak o wiele więcej zalet – inteligentne sterowanie parametrami otoczenia to chyba największa z nich wszystkich.

Smart home – inteligentne układy automatyczne i elektryczne we współczesnych domach
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *