Urządzenia elektryczne, jakie kupujemy do naszych domów czy mieszkań mają za zadanie pomagać nam w wykonywaniu codziennych czynności. Na rynku oferowanych jest wiele różnego rodzaju sprzętu różniącego się przeznaczeniem, marką, ceną, ale przede wszystkim parametrami znamionowymi. Jednym z najważniejszych parametrów dla urządzenia elektrycznego jest, oprócz napięcia i pobieranego prądu, moc znamionowa. Urządzenia elektryczne w naszych domach posiadają różne jej wartości i zawsze powinny być one zapisane na tabliczce znamionowej. Ale po co nam właściwie ta informacja przy codziennym użytkowaniu urządzenia?

Dwa oblicza mocy
Moc znamionowa, o której informacja znajduje się na tabliczce znamionowej daje nam dwie bardzo ważne informacje na temat urządzenia. Pierwsza mówi nam jaki wpływ ma pracujące urządzenie na domową instalację elektryczną. Druga zaś informuje użytkownika o wpływie działającego urządzenia na ilość pobieranej energii elektrycznej. Obie kwestie są bardzo ważne dla eksploatacji urządzenia, bezpieczeństwa użytkownika i jego miejsca zamieszkania oraz wysokości rachunków jakie będzie on płacił.

Wpływ urządzeń na instalację
Urządzenia małej mocy, nie mają aż tak dużego wpływu na obciążenie domowej instalacji elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że wiele takich urządzeń, sumarycznie może posiadać już znaczną moc. Trzeba również wiedzieć, że urządzenie nawet o bardzo małej mocy, które jest niesprawne może mieć negatywny wpływ na instalację. Na obciążanie instalacji elektrycznej zdecydowanie wpływają urządzenia elektryczne dużej mocy takie jak:
– pralki automatyczne,
– czajniki i urządzenia podgrzewające,
– oporowe i indukcyjne płyty grzewcze,
– elektryczne piekarniki i kuchenki mikrofalowe,
– żelazka,
– grzejniki elektryczne i dmuchawy,
– suszarki do włosów,
– zmywarki,
– klimatyzatory.
Sprzęty tego typu mocno obciążają instalację elektryczną. Warto również zauważyć, że są to głównie urządzenia grzewcze. Zawsze przed zakupem i instalacją należy upewnić się, że instalacja elektryczna jest na tyle wydajna i bezpieczna by uruchomić i eksploatować takie urządzenia. Trzeba sprawdzić zabezpieczenia instalacyjne, przekroje przewodów oraz miejsca połączeń elektrycznych w puszkach czy gniazdach instalacyjnych.

Urządzenia dużej mocy, a zużycie energii elektrycznej
Używanie urządzeń o znacznej mocy znamionowej wiąże się z dużym chwilowym zużyciem energii elektrycznej. Warto dlatego kupować urządzenia z jak najwyższą klasą energetyczną. Ma to szczególne znaczenie dla urządzeń często używanych. Nie należy jednak zapominać, że duża liczba urządzeń małej mocy, używanych w sposób częsty lub nawet ciągły może skutkować zużyciem energii urządzenia dużej mocy uruchamianego na przykład tylko kilka razy w roku. Używanie sprzętów elektrycznych, powinno odbywać się zgodnie z zasadą odłączania od sieci elektrycznej urządzeń zawsze wtedy gdy nie są potrzebne. Pomoże to pomniejszyć zużycie, mającej coraz wyższą cenę, energii.

Mądre użytkowanie
Podłączanie każdego urządzenia elektrycznego do sieci elektrycznej powinno być przemyślane. Jest to istotne zarówno dla bezpieczeństwa instalacji, jak i zużycia energii będącego głównym wyznacznikiem wysokości rachunków za nią. Dlatego tak bardzo ważna jest świadomość parametrów znamionowych kupowanych urządzeń takich jak napięcie i natężenie prądu czy moc znamionowa.

Sprzęty elektryczne w naszych domach – co zużywa najwięcej energii?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *