Oszczędzanie energii elektrycznej już od kilkunastu lat staje się coraz bardziej popularnym i świadomy działaniem na terenie całego kraju. Często słyszymy o dotacjach na takie konstrukcje jak instalacja solarna czy panele fotowoltaiczne. Ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na montaż tych systemów nie powinny zaniechać pomysłu dbania o źródło energii w swoich domach. Modernizacja oświetlenia to również jeden ze sposobów na oszczędzanie energii. Na jakie żarówki warto się zdecydować? Czy coraz bardziej popularne diody LED mają aż tak wiele zalet?
Główne cele modernizacji oświetlenia
Dlaczego decydujemy się na modernizację oświetlenia? Powodów jest kilka, a wśród nich najważniejszymi są: obniżenie kosztów zużycia energii, wykonanie oświetlenia, które jest przyjazne dla ekosystemu czy dostosowanie jakości światła do konkretnego pomieszczenia.
Z tym trzema celami powinno od razu skojarzyć nam się nowoczesne oświetlenie LED-owe. Analiza obecnie używanego oświetlenia oraz potencjalnej instalacji w systemie LED z pewnością wykaże nam jeden podstawowy, ale zarazem najważniejszy fakt – technologia LED generuje znacznie mniejsze koszty w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem.
Kilka powodów, które świadczą o doskonałości żarówek w technologii LED
Wśród największych i niepodważalnych zalet diody LED wymienimy:
– mały rozmiar żarówki;
– bardzo długą żywotność;
– skupioną wiązkę światła;
– możliwość świecenia na dany kolor;
– odporność na uszkodzenia;
– ekologiczny skład;
– powolne gaśnięcie po okresie eksploatacji;
– szybkie włączanie i wyłączanie.
Jak widzimy, zalet żarówek LED znaleźliśmy całkiem sporo. To właśnie dzięki nim ludzie coraz częściej decydują się na instalacje oparte na technologii LED, które są nie tylko bardziej opłacalne, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska.
Wady systemów LED-owych
Technologia LED nie sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze, gdzie dochodzi do zmian parametrów prądu, czego skutkiem jest spalenie się modułu LED. Żarówki LED nie są odporne na jakiekolwiek przepięcia oraz krótkotrwałe przekroczenia dopuszczalnego prądu pracy. Koszt wymiany starych żarówek na diody LED może być wysoki, jednak może zwrócić się on w ciągu kilku miesięcy od momentu modernizacji oświetlenia.
Czy warto zainwestować w oświetlenie LED-owe? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy z nas, oczywiście po dokładnym przeanalizowaniu ilości prądu zużywanej w ciągu roku. Jeśli różnice są nieznaczne, to zakup żarówek LED może przynieść nam korzyści dopiero po dłuższym czasie. Zostaje jeszcze inna alternatywa. Diody LED mogą zostać zainstalowane tylko w niektórych pomieszczeniach.

Wymiana żarówek – dlaczego warto zdecydować się na diody LED?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *