Jeśli Twoja firma ma dużo plików o wysokiej wartości, powinieneś zadbać o ich bezpieczeństwo. To samo tyczy się gdy zatrudniasz osoby na umowę zdalną, gdy Twoja firma nie ma określonej siedziby lub pracownicy rozproszeni są geograficznie. Stały dostęp z każdego miejsca na świecie o dowolnej godzinie. Co Ci w tym pomoże? Firmowy serwer albo data center!

Co to data center?

Budynki, w których znajdują się data center są bardzo dobrze zabezpieczone, dzięki czemu masz pewność, że dostęp do Twoich plików będzie zawsze aktualny. Nad bezpieczeństwem czuwa zastęp specjalistów – informatyków i konserwatorów, którzy dbają o to, aby serwery stale i nienagannie pracowały. To jest najważniejsza przewaga data center nad serwerem znajdującym się w domu. Data center będzie niezbędne jeśli planujesz sprzedawać swoje usługi za pomocą modelu IaaS lub PaaS. Chmura jest bardzo przydatna, zwłaszcza jeśli pracujesz zdalnie, masz podwykonawców lub Twoja firma jest rozproszona geograficznie. Wtedy pamiętaj też o szybkim internecie, najlepiej światłowodzie. To zapewni Ci szybki kontakt ze światem – i ze swoimi plikami. Jeśli mieszkasz na śląsku, skorzystaj z usług 3S – Śląskie Sieci Światłowodowe.

A może serwer firmowy?

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest niewielkie, nie potrzebujesz chmury obliczeniowej, nie posiadasz zbyt dużo newralgicznych danych oraz możesz pozwolić sobie na kilkugodzinny brak dostępu do plików, zdecyduj się na serwer firmowy. Jest to mały komputer, na którym możesz trzymać swoją firmową chmurę. Działa podobnie jak data center – masz dostęp do plików całodobowo, z każdego miejsca na świecie. Jednak taki mały komputer w firmie jest znacznie gorzej zabezpieczony przed nieoczekiwanymi zjawiskami w porównaniu do data center. Braki w dostawie prądu, katastrofy ekologiczne, zalanie – i chmura przestaje działać. Z kolei data center jest bardzo dobrze zabezpieczone przed takimi wypadkami. Tutaj masz pewność, że masz dostęp do danych naprawdę całodobowo. Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo serwera w siedzibie przedsiębiorstwa, zainwestuj w dodatkowe zasilanie awaryjne UPS. Z takim zasilaczem zachowujesz działanie serwera podczas krótkich przerw w dostawie prądu.

Zabezpieczaj swoje dane – najlepsze rozwiązania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *