Moda na ekologię i odnawialne źródła energii wciąż trwa. Z jednej strony to dobrze, ponieważ nasze środowisko jest mnie zanieczyszczane, a my możemy korzystać z tańszego prądu. Z drugiej jednak natłok informacji z tym związanych powoduje niepotrzebne zamieszanie.

Jego skutkiem jest trudność w zorientowaniu się, na jakie rozwiązania możemy się zdecydować i kiedy okażą się one tak naprawdę opłacalne. Nie ma co bowiem ukrywać, panele fotowoltaiczne, pozyskujące energię z promieniowania słonecznego, nie są dla wszystkich.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Są one oczywiste. Przede wszystkim jesteśmy w stanie znacząco obniżyć rachunki za prąd. Oczywiście koszt montażu takich paneli wciąż jest wysoki, jednak w dłuższej perspektywie zwraca się on z nawiązką. Warto podkreślić, że obecne przepisy stają się coraz korzystniejsze dla osób zainteresowane tematem. Liczyć możemy między innymi na dotację, a także możliwość „odsyłania” nadwyżek prądu do sieci, które w przyszłości możemy spożytkować. Oczywiście nie można zapominać również o ekologii i przykładaniu się do ochrony natury.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Jak już wspomnieliśmy, wykorzystanie paneli nie zawsze okaże się korzystne. Mówimy przede wszystkim o sytuacji, w której wykorzystujemy niewielkie ilości prądu, a nasze rachunki już są niskie. W takim przypadku inwestycja w panele i montaż nie ma sensu.
Musimy zdać sobie również sprawę z faktu, iż mówimy o inwestycji długofalowej – panele trzeba konserwować i serwisować przez kilka lat, co również może być kłopotliwe. Zwłaszcza gdy planujemy za rok-dwa zmienić dach w naszym domu.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że omawiana instalacja do wydajnej pracy potrzebuje odpowiednich warunków. Paneli nie powinniśmy montować na północnej stronie ani w miejscu zacienionym, nawet częściowo (na przykład przez inne budynki). Jeśli będziemy pamiętać o powyższych kwestiach i przed zakupem całego systemu przemyślimy jego opłacalność, panele okażą się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *