Włączając telewizor, komputer bądź inne urządzenia elektryczne w naszym domu, nie zastanawiamy się nad tym, skąd bierze się w gniazdku prąd elektryczny. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że proces produkcji energii elektrycznej jest skomplikowany i kosztowny niezależnie od tego z jakiego źródła pochodzi. Dlatego powinno się poważnie podchodzić jej używania. System elektroenergetyczny opiera się w głównej mierze na konwencjonalnych źródłach energii. Są one niestety nieodnawialne, tzn. oparte na przemianach chemicznych surowców wydobywanych, których zasoby ulegają zmniejszaniu. Warto również dodać, że kolejną słabością systemu energetycznego jest coraz mniej przepustowa infrastruktura. Te problemy sprawiają, że energie elektryczna staje się coraz droższa.

Taniej nie będzie
W dzisiejszych gospodarstwach domowych używanych jest o wiele więcej różnego rodzaju urządzeń elektrycznych niż np. ćwierć wieku temu. Powstaje też coraz więcej nowych budynków fabrycznych, handlowych itp. Wiele z nich wyposażanych jest w potężne systemy wentylacyjne z funkcją ogrzewania i klimatyzacji. Taki przyrost odbiorców i odbiorników energii elektrycznej spowodował poważne obciążenie energetyczne na całym świecie. To determinuje większe wydobycie surowców energetycznych, takich jak węgiel kamienny, brunatny, gaz ziemny czy ropa naftowa. Zaistniała również potrzeba budowy nowych elektrowni w tym również jądrowych oraz modernizacji starych, by sprostały coraz większemu zapotrzebowaniu. Energia elektryczna jest przesyłana przez coraz bardziej obciążoną infrastrukturę. To wszystko powoduje ciągle rosnące je ceny i nic nie wskazuje jak na razie na ich spadek. Jak zatem ustrzec się kłopotów związanych z trudnościami w produkcji i dostarczaniu energii elektrycznej?

Fot. Pixbay.com

Co robić?
W tej sytuacji normalnym jest, że każdy odbiorca energii elektrycznej będzie się zastanawiać jak uniknąć wyższych rachunków. Odpowiedź jest prosta. Należy świadomie i przez okrągły rok oszczędzać energię elektryczną, aby zmniejszać jej globalne zapotrzebowanie. W jaki sposób to robić? Stosując kilka zasad, których przestrzeganie sprzyja oszczędzaniu energii. Jest to np.:
– unikanie zbędnego oświetlania pomieszczeń,
– odłączanie dłużej nieużywanych urządzeń od sieci,
– kupowanie urządzeń o jak najwyższych klasach energooszczędności,
– gotowanie w czajniku elektrycznym tylko takiej ilości wody jaka jest potrzebna,
– wyłączanie na noc urządzeń klimatyzujących gdy ich używanie nie jest konieczne.
Ważne jest by oszczędzanie energii było systematyczne i stało się nawykiem wszystkich domowników. Efekt będzie z pewnością zauważalny z każdym kolejnym rachunkiem za energię elektryczną.

Pieniądze to nie wszystko
Oszczędzanie energii elektrycznej niesie za sobą jeszcze jeden pozytywny skutek. Dzięki niemu elektrownie mogą produkować mniej energii, a co za tym idzie przetwarzać mniej surowców energetycznych. Mniejsze ich zużycie to mniej trujących substancji wprowadzanych do naszego środowiska.  To zdecydowanie ważniejsze niż niższe rachunki. Osoby sceptycznie nastawione do oszczędzania mogą powiedzieć, że coraz więcej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych takich elektrownie słoneczne czy wiatrowe. Choć ich udział jest coraz większy, nie stanowią one podstawowej gwarancji energetycznej. Pozytywne jest jednak to, że są ciągle rozwijane.

Oszczędzanie energii dla wszystkich
Każda osoba korzystająca z energii elektrycznej, musi mieć świadomość, że należy korzystać z niej mądrze i szanować jej. Dzięki temu można wpłynąć na odciążenie systemu energetycznego oraz niższe rachunki za energię. Najważniejsze jest jednak to, że w ten sposób przyczyniamy się do czystszego, a co za tym idzie zdrowszego środowiska w którym wszyscy żyjemy.

Jak świadomie zacząć oszczędzać energię elektryczną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *